نمایش یکی از موهن ترین تئاترهای تاریخ ارومیه در تالار شمس / هجمه آشکار و عریان به خانواده و ازدواج
نمایش یکی از موهن ترین تئاترهای تاریخ ارومیه در تالار شمس / هجمه آشکار و عریان به خانواده و ازدواج
تالار شمس ارومیه دیروز شاهد یکی از موهن ترین نمایش هایی بود که تا کنون در این شهر روی صحنه رفته اند. نمایشی نازل که به شکل عریان و آشکار بنیان خانواده و ازدواج را مورد هجمه قرار داده بود و در پلاتوهای مختلف تصویری مخدوش از آن نمایش می داد.

تالار شمس ارومیه دیروز شاهد یکی از موهن ترین نمایش هایی بود که تا کنون در این شهر روی صحنه رفته اند. نمایشی نازل که به شکل عریان و آشکار بنیان خانواده و ازدواج را مورد هجمه قرار داده بود و در بخش های مختلف تصویری مخدوش از آن نمایش می داد.

خیانت افراد پشیمان از ازدواج به زن و شوهر خود و علاقه به افرادی دیگر، تنها مضمون این تئاتر نازل بود که در نهایت خیانت یک زن به همسرش مورد تکریم و به عنوان پایان خوش ماجرا به تصویر کشیده شده بود!

این تئاتر را که با مشارکت چندین نهاد رسمی و با تبلیغ گسترده رسانه ها و اشخاص مختلف، با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد را باید نمونه ای تمام و کمال از ابتذال جریان به اصطلاح شبه روشنفکری دانست.

امام خمینی (ره) در بخشی منشور هنر می فرمایند

 تنها هنرى مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- اسلام ائمه هدى- علیهم السلام- اسلام فقراى دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم ‏آور محرومیت ها باشد. هنرى زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه دارى مدرن و کمونیسم خون ‏آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگى، اسلام مرفهین بى ‏درد، و در یک کلمه «اسلام امریکایى» باشد.

هنر در مدرسه عشق نشان دهنده نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعى، اقتصادى، سیاسى، نظامى است. هنر در عرفان اسلامى ترسیمِ روشن عدالت و شرافت و انصاف، و تجسیم تلخکامى گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول است.
هنر در جایگاه واقعى خود تصویر زالوصفتانى است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامى، فرهنگ عدالت و صفا، لذت مى‏ برند. تنها به هنرى باید پرداخت که راه ستیز با جهانخواران شرق و غرب، و در رأس آنان امریکا و شوروى، را بیاموزد.

اما نمایشی که دیروز در ارومیه برگزار شد را، به عنوان اثری برخواسته از مسائل کافه نشینان منحط و خودباخته غرق در لذت های مادی، باید دقیقا نقطه مقابل این منشور دانست.

تئاتری که اثرات مخرب نمایش امثال آن در جامعه دقیقا در راس خواسته های دشمن قرار دارد و شایسته است آن را ضد تبلیغی تهاجمی علیه شماری از اصلی ترین ارزش های اسلامی و انسانی نامید.

از مسئولین امر انتظار می رود به طور جدی چرایی اجرای این اثر مبتذل در شهر را مورد بررسی قرار داده و از تداوم آن به شکل فوری و جدی جلوگیری کنند.

انتهای گزارش/