حذف مردم از صحنه عامل مشکلات امروز است

حذف مردم از صحنه عامل مشکلات امروز است

محمدباقر قالیباف صبح امروز در مراسم بزرگداشت شهدای بدر و خیبر و ۱۲ هزار شهید گلگون کفن آذربایجان‌غربی که در حسینیه ثارالله برگزار شد، اظهار داشت: امت اسلامی امروز مدیون شهدا و امام شهدا است.

وی، با اشاره به اینکه زنده نگهداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست، افزود: وظیفه داریم تا زندگینامه و سیره شهدا را بازخوانی کنیم. فرهنگ شهید قهاری‌ها، بروجردی‌ها، کاظمی‌ها، بهرامی‌ها را. چراکه جنگ و دفاع مقدس و شهدا تبلور فرهنگ مردم ما در سرزمین ایران عزیزمان بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد: وقتی که مردم با انگیزه الهی به میدان آمدند و زمانی‌که قصد و هدف انقلاب حکومت اسلامی بود توانستند چنین افتخاراتی را بیافرینند.

وی، بیان داشت: در طول ۳۰۰ – ۴۰۰ سال گذشته هر موقع این سرزمین دچار تعرض بیگانگان شده مردم تاوان سختی دادند. دشمن بر انقلاب اسلامی که تازه به پیروزی رسیده بود چنبره انداخت ما هنوز درگیر مسائل داخلی بودیم که جنگ آغاز شد و دیدیم اگر مبتنی بر سنت‌های الهی حرکت کنیم پیروزی تضمین شده است.

قالیباف، با اشاره به اینکه قدرت و عظمت امروز ایران اسلامی در منطقه و جهان مدیون دوران دفاع مقدس و مقاومت مردم در دوران انقلاب اسلامی است، گفت: امروز شاهد هستیم که کلام امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه راه قدس از کربلا می‌رد در حال تحقق است و این جای شکرگذاری و تقدیر از رزمندگان دارد.

* اداره مردمی، عامل موفقیت در جنگ

وی، با اشاره به بیانات امام راحل، تصریح کرد: من معتقدم در دوران دفاع مقدس ملت و مسئولین ما سخنان ما سه تا ویژگی داشت که اداره جنگ اداره مردمی بود حتی در همین دفاع مقدس در ماههای اول جنگ از ۵۹ تا ۶۰ اگر اداره مردمی نبود موفقیتی هم نبود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر توان مردمی، افزود: در همین جامعه و در دوران بنی صدر هیچ بستر پیروزی نبود ولی از روزی که اداره جنگ به دست مردم افتاد کارها پیشرفت کردند، یک مادر در روستا خود را ولو با فرستادن یک قرص نان، خود را مسئول می‌دید، دانشجو در میدان جنگ آمد جنگید و تحقیقات کرد که نتیجه اش موشک‌های امروز است.

وی، با بیان خاطره ای از مقام معظم رهبری که رئس جمهور وقت بودند، اذعان داشت: در دوران دفاع مقدس صدای همه را می‌شنیدند صدای کسی نبود که شنیده نشود همه مسئولین در کنار مردم و مثل آن‌ها زندگی می‌کردند یعنی همه پنیر کوپنی و همه در صف موتور یخچال منتظر می‌ماندند.

* حذف مردم از صحنه عامل مشکلات امروز

وی با اشاره به یکسان بودن حضور در میدان جنگ گفت: مردم برای حضور در میدان جنگ هیچ مانعی نداشتند شهید باکری و دیگران، هیچ کس سفارشی نیامد همه بر اساس لیاقت هایشان رشد کردند که اینها می شود نمونه اداره مردمی ولی آیا امروز هم در اداره کشور اداره مردمی داریم؟ مشکلات ما از همان زمانی آغاز شد که مردم را از صحنه حذفشان کردیم.

قالیباف اضافه کرد: دومین ویژگی فرهنگ فداکاری و روحیه مجاهدت و جهادگری در میدان دفاع مقدس بود وقتی به ویژگی های شهید باکری نگاه می کنیم بسیار مهربان و بسیار سر سخت است بسیار اهل گذشت است ولی با نظم شهید باکری بسیار پرتلاش است.

مسئولیت های افراد بر اساس شایستگی ها باشد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه باید همه بتوانند در اقتصاد ایفای نقش کنند نه فقط یک گروه خاص، تاکید کرد: باید همه بتوانند در مسئولیت ها قرار بگیرند نه گروهی خاص اینها رمز موفقیت در دفاع مقدس است.

وی اذعان داشت: در دفاع مقدس میفهمیدیم هرکسی بهتر است پس قویتر است پس او را در میدان جنگ بکار میگیریم امروزه اینگونه فکر نمیکنیم و اعتقاد داریم هرکسی قویتر است بهتر است.

* کمک به مستضعفان جامعه وظیفه مسئولان

قالیباف با تاکید بر حمایت از محرومان و مستضعفان بیان کرد: وقتی مجلس شهید و بازخوانی دفاع مقدس را می کنیم بر این باورم اگر شهید باکری در میان ما بود یک لحظه از کمک به محرومین و حل مشکلات اقتصادی مردم دریغ نمی کرد و اصلا برایش مهم نبود مسئولیت دارد یا ندارد و وظیفه خود میدانست تا کار را پیش ببرد.

رزمندگی ما اولویت قراردادن کارهای مردم است

وی افزود: ویژگی سوم در دوران دفاع مقدس این بود که همه اهل پرداخت هزینه بودند جانشان را می دادند مالشان را می دادند اینها هزینه نیست؟ بدانید هر تصمیم بزرگ حتما موافقین و مخالفینی دارد اما اگر به تصمیمی که خرد جمعی بر آن صحه گذاشت رسیدیم نباید تردید کنیم هزینه دارد ممکنه آبرویمان برود برچسب ها و انگ هایی بزنند مهم نیست باید هزینه را بپردازیم

این انقلاب، انقلاب مستضعفین و محرومین بوده آیا آنها را میبینیم و صدایشان را می شنویم دست آنها را میگیریم و به یادشان هستیم؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تاکید کرد: وقتی این مسیر را حرکت نکنیم با افراد و ظرفیت های محدود این حرکت دچار نقصان و مشکلاتی می شود مثل مشکلات امروزمان. برخی می گویند مشکل اقتصاد ساده نیست پیچیده است بببینید علوم دفاعی سخت تر و پیچیده تر است یا اقتصاد؟

قالیباف گفت: نگاهمان به توان و قدرت مردم باشد نگاهمان با دادن اولویت به جوانان امروزمان باشد، جوانان دهه ۶۰ شناختشان نسبت به جوانان انقلاب که دهه ۴۰ بودند فکر نکنیم از آنها قابل ترند ما دهه ۴۰ هستیم من امروز شهادت میدهم وقتی جوانان امروز را میبینم در  همه ابعاد از ما جلوترند ولی اشکال اینجاست که ما مسئولان این جوانان را دسته بندی می کنیم.

انتهای پیام/