یادمان شهدای «دارلک» در آذربایجان غربی ایجاد می‌شود + عکس

یادمان شهدای «دارلک» در آذربایجان غربی ایجاد می‌شود + عکس

سردار نادر ادیبی دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور از تصویب ایجاد یادمان شهدای دارلک در استان آذربایجان غربی در جلسه شورای سیاست‌گذاری راهیان نور کشور که  ۲۷ مهرماه ۹۶ برگزار شد، خبر داد و گفت: ایجاد یادمان شهدای دارلک مهاباد با محوریت نمایش حماسه‌های مرتبط، در دستور کار شورای سیاست گذاری راهیان نور کشور قرار گرفت که پس از بحث و بررسی اعضا، ایجاد این یادمان به تصویب این شورا رسید.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور با اشاره به مراحل ایجاد این یادمان، اظهار کرد: مرحله مطالعاتی ساخت و ایجاد این یادمان در ستاد مرکزی راهیان نور کشور در حال انجام است که پس از تصویب توسط شورای سیاست گذاری مراحل طراحی و ساخت این یادمان آغاز خواهد شد.

سردار ادیبی با بیان اینکه در راهیان نور شمال غرب کشور با سوژه‌های بسیاری در حوزه دفاع مقدس روبرو هستیم، گفت: در منطقه دارلک مردم همزمان و همراه با نیروهای مسلح به مقابله با گروهک های ضد انقلاب و رژیم بعث پرداختند، لذا تبیین این حوادث مهم در یادمان‌ها و راهیان نور این خطه در دستور کار قرار دارد و همچنین به دنبال تقویت موضوع محوری در راهیان نور شمالغرب و غرب هستیم.

بر پایه این گزارش، یادمان شهدای دارالک در ۹۵ کیلومتری ارومیه و از بخش های تابعه شهرستان مهاباد و در ۱۵ کیلومتری شمال این شهرستان واقع شده است.در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، منافقین و احزاب منحله و ضد انقلابیون، شهر مهاباد در جنوب آذربایجان غربی را به عنوان مرکز تجمع، فرماندهی وبرنامه ریزی بر علیه نظام و انقلاب انتخاب کرده بودند، منطقه دارلک در ۱۵ کیلومتری این شهر مشتمل بر چند روستا در دشتی وسیع و استراتژیک، محل اتصال جاده ارومیه به میاندوآب و مهاباد از اهمیت ویژه ای برای انقلابیون و همچنین ضد انقلاب ها برخوردار بود.

ضدانقلاب به منظور قطع ارتباط جنوب و شمال استان تمام قوا و امکاناتش را در اردوگاهی که در این منطقه برپا کرده بود متمرکز می کرد و در حقیقت پاشنه آشیل جنگ های مردم منطقه و منافقین و ضدانقلاب در دارلک خلاصه می شد.

از این رو مهدی امینی سردار رشید آذربایجان مصمم می شود به این وضعیت خاتمه دهد و عازم این منطقه می شود. به منظور پاکسازی منطقه از وجود عناصر ضد انقلاب، آخرین جلسه هماهنگی عملیات با حضور فرمانده لشکر۶۴ ارومیه، یکی از فرماندهان ژاندارمری و فرماندهان سپاه از جمله مهندس امینی، معاون عملیات سپاه ارومیه و خلبانان هوانیروز تشکیل می شود و آخرین فرمان صادر می شود. 

نیروهای ژاندارمری و لشکر۶۴ ارومیه از جاده شمال غربی منتهی به دارلک، نیروهای سپاه از قسمت غربی روستاهای آن منطقه و جمعی از نیروهای بسیج ازجنوب غربی واردعمل می شوند. گروهان ضربت سپاه ارومیه به فرماندهی علیرضامکاری نیز به شرق دارلک هلی برن می شوند.

به این ترتیب عملیات یا مهدی(عج) در منطقه عمومی دارلک شکل می گیرد و طی آن حماسه ای بزرگ و کم نظیر از سوی سربازان و پاسداران و نیروهای مردمی در کربلای دارلک رقم می خورد.اگرچه در این عملیات سردار مهدی امینی به همراه ۳۵ شهید جانشان تقدیم راه انقلاب می شود اما بخش دارلک و تمام روستاهای آن پاکسازی می شوند.

حماسه دارلک بعنوان صفحه زرینی در صفحات تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار شد و آذربایجان غربی از خطر تجزیه طلبی رهایی یافت که تبعات پیروزی آن در موفقیت های بعدی در استان کردستان هم منجر شد. آزاد سازی جاده ارتباطی ارومیه – مهاباد ، مهاباد – میاندوآب و ارومیه- میاندوآب به همراه پاکسازی روستاهای منطقه دارلک و گوگ تپه از لوث وجود ضد انقلاب و اشرار و انهدام پایگاه های ضد انقلاب در جنوب استان از دستاوردهای خون شهدای دارلک است.