×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
false

به گزارش ندای ارومیه، ضرورت وجود محل‌هایی بمنظور رفع خستگی، تهیه ملزومات سفر، اسکان موقت و … از زمانی که مسافرت به معنای آنچه که هست پدید آمده حس می‌شده است که در نتیجه ی آن کاروانسراهای بین‌راهی تاسیس شدند و خلا موجود را به خوبی جبران کردند.

با گذر زمان این کاروانسراها رفته رفته پیشرفت کرده و تغییر شکل قابل توجهی پیدا کردند هر چند که ماهیت آنها تغییری نیافته است که از آنها به عنوان مجتمع های خدماتی رفاهی یاد میشود.

مجتمع‌های خدماتی رفاهی دارای ارزش و اهمیت خاصی می باشند که علاوه بر ایجاد اشتغال در منطقه، افزایش خدمات عمومی و رضایت‌مندی مسافرین محور تردد مدنظر و همچنین افزایش سودآوری به شهر یا روستای مورد نظر را شامل خواهند شد.

آذربایجان غربی با ۱۷ شهرستان از جاده هایی طولانی برخوردار است و با توجه به این موضوع با گسترش و پیشرفت مسافرت ها و همچنین افزایش جمعیت در حال تردد و سفر در جاده‌ها، نیاز به وجود و ساخت مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی بیش از پیش حس می‌شود، یک مجتمع خدماتی رفاهی شامل جایگاه سوخت، مسجد یا نمازخانه و همچنین فروشگاه و تعمیرگاه و … بسته به مساحت در نظر گرفته شده و جاده مجاور آن است.

در طی یک سفر طولانی از شمال تا جنوب استان می توان مشاهده کرد اثری از مجتمع‌های خدماتی رفاهی دیده نمی‌شود و هرآنچه که هست بسیار کوچک و محدود بوده و نهایتا حد یک جایگاه سوخت و یا یک غذاخوری سطح متوسط به پائین و فاقد امکانات لازم است و ملزومات موجود جوابگوی تعداد بالای مسافران خصوصا در ایام پیک سفرها نیست.

با عنایت به اینکه از زمینه‌های افزایش جذب گردشگر از داخل و خارج کشور ایجاد بستر و زمینه مناسب برای رفاه مسافران و ساخت مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین راهی به عنوان اولین گذرگاه تردد گردشگران و مسافران، جزو فوریت های این بسترسازی به حساب می‌آید و در همین راستا مسئولان مربوطه می‌بایست برای حمایت از بخش خصوصی در راستای توسعه این مراکز گام بردارند.

امید است در آینده نزدیک و به قید فوریت مسئولان مربوطه نسبت به ایجاد مقدمات لازم در جهت احداث مراکز فوق الذکر در جاده‌های مواصلاتی استان و محورهای ارتباطی اصلی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند که قطعا این موضوع در پیشرفت و توسعه استان هم از نظر ایجاد اشتغال و هم از نظر افزایش رضایت گردشگران از سفر به استان نقش مهم و اساسی خواهد داشت.

امیر عظیمی

false
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false